Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

PREZENTACJA: Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnym „Rozwiń Skrzydła” w Kisielicach

2017-09-16 12:00:00 (ost. akt: 2017-09-15 14:34:13)
Warsztaty dla rodziców

Warsztaty dla rodziców

Autor zdjęcia: Arch. Stowarzyszenia

Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnym „Rozwiń Skrzydła” powstało z inicjatywy nauczycieli, terapeutów i rodziców dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Kisielicach.


Inspiracją i siłą napędową są dzieci, podopieczni placówki. Powołanie do życia Stowarzyszenia otworzyło nowe możliwości działania i wsparcia nowopowstałego Ośrodka. Dzisiaj mija już pięć lat jego działalności, a my jesteśmy z nim niemal od początku. Ten czas to wiele cennych doświadczeń, kilka zrealizowanych projektów i apetyt na więcej. Wszystko po to by wesprzeć działania nauczycieli, rodziców i pomóc w współtworzeniu wyjątkowego miejsca. Celem statutowym stowarzyszenia jest wspieranie edukacji, terapii dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, promowanie i wspieranie ich aktywności i osiągnięć, tworzenie przyjaznego klimatu i warunków do integracji, działania na rzecz integracji i tworzenia przyjaznego osobom niepełnosprawnym środowiska, nie bez znaczenia jest inicjowanie przedsięwzięć wolontariackich, propagowanie wiedzy poprzez kampanie informacyjne, organizację imprez i szkoleń.

Stowarzyszenie działa już 5 lat

Organizacja została zarejestrowana w listopadzie 2013 r. Pierwszymi działaniami była zbiórka publiczna, której celem był zakup specjalistycznego sprzętu i wsparcie terapii słuchu metodą Johansena wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kisielicach. Dzięki aktywności swoich członków Stowarzyszenie zrealizowała z powodzeniem kilka projektów. Naszymi partnerami była między innymi Gmina Kisielice, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Ośrodek Działaj Lokalnie, Stowarzyszenie Przystań w Iławie, Fundacja Orange, współpracujący wolontariusze.

Wiele ciekawych inicjatyw

Partnerstwo pozwoliło na przygotowanie wielu ciekawych inicjatyw. Jedną z pierwszych było przygotowanie zajęć dla rodziców, które pozwoliły poznać ciekawe metody terapii i zabawy wspomagające rozwój naszych pociech. Warsztaty „Baw się ze mną mamo, tato” było okazją do sprawdzenia proponowanych metod w prawdziwej zabawie. Organizowane przez Stowarzyszenia spotkania dla rodziców były okazją do wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych znajomości i nieskrępowanych rozmów przy degustacji samodzielnie przygotowanych przetworów. Zainteresowanie rodziców tą inicjatywą sprawiło, że podjęliśmy po raz kolejny to wyzwanie. Druga edycja warsztatów już pod egidą Ośrodka Działaj Lokalnie w 2016 roku to odkrywanie artystycznych temperamentów dzieci, dociekania jak działają nasze zmysły i poszukiwanie pomysłów na skuteczna komunikację. Propozycje naszych działań nie ograniczają się do granic Ośrodka, czy Gminy, staramy się otwierać na świat najszerzej jak się da. To z jednej strony bardzo poważne inicjatywy, mnóstwo pracy, odkrywanie możliwości i sięganie po nową wiedzę, z drugiej to co zostaje w naszej pamięci, w sercach dzieci. Działania Stowarzyszenia to wrażenia rodziców ze wspólnej zabawy z dziećmi w Miejscu Inicjatyw Pozytywnych w Kaczym Bagnie, smak pieczonej kiełbaski i pierwsze doświadczenia w jeździe konnej w Miłosnej, wspólne taplanie się w kolorowej farbie i zabawy na trawie.

Podopieczni są najlepszą motywacją
Od początku naszej działalności staramy się wspierać działania Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, by tworzyć lepsze warunki do terapii i edukacji dzieci. Nieustannie pozyskujemy środki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, pomocy ułatwiających funkcjonowanie dzieci i wspierających ich dążenie do samodzielności. Zakupione i pozyskane wózki, foteliki, pionizatory ułatwiają dzieciom ich codzienne zmagania. Nasi podopieczni są dla nas najlepszą motywacją do działania, ich uśmiech i entuzjazm, z którym pojawiają się w progu szkoły dowodzi, że nasze starania nie idą na marne. Kolejnymi powodami do uśmiechu były niewątpliwie zajęcia z dogoterapeutą i próby rozwikłania tajemnicy, „jak Fiesta (piękna labradorzyca) zorientowała się, że dobrze odpowiedziałem na pytanie”?

Moc atrakcji

Wsparcie Stowarzyszenie to przedstawienie Historii Kisielic w amfiteatrze widziane oczyma dzieci, udział w Igrzyskach sportowych w pięknych koszulkach, imprezy integracyjne w plenerze, zabawy i konkursy dla dzieci przedszkoli i szkół podstawowych w całej gminie, to wreszcie szybujące w niebo kolorowe balony z przesłaniem do wszystkich ludzi.
Działania Stowarzyszenia to jednak nie tylko obdarowywanie, to także zachęcanie dzieci do własnej inicjatywy, aktywności, do myślenia o innych i działania na rzecz innych. W tym celu organizowaliśmy kiermasze, których główna atrakcja były wykonane prze dzieci pocztówki, ozdoby świąteczne, obrazki. Do naszych kiermaszowych akcji dołączyła się młodzież Iławskiego Liceum Ogólnokształcącego, studenci Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, dzięki którym między innymi pojawił się w naszych progach pies przyjaciel.

Ogród zmysłów z Fundacji Orange

Jako Stowarzyszenie staramy się zarazić naszą chęcią pomagania innych i przekonać ich do wspólnego działania. Tak właśnie udało nam się przekonać Fundację Orange do przygotowania ogrodu zmysłów i zamiany zapomnianego fragmentu działki w magiczny zakątek pełen zieleni. Ta sama Fundacja w kolejnym roku wsparła nasz pomysł hipoterapii i zapewniła naszym konikom wiatę, która będzie osłaniała je przed wiatrem i deszczem. 


Angażują się także rodzice

W tym roku do działania przystąpili rodzice pod patronatem Stowarzyszenia będą w ramach programu grantowego Działaj Lokalnie realizować projekt „Zrozumieć zmysły - ogródek sensoryczny dla dzieci i nie tylko”. W efekcie którego ma powstać zaplecze do prowadzenia terapii integracji sensorycznej w plenerze. Kolejny fragment pięknego parku będzie pobudzał zmysły dotyku, słuchu, wzroku i węchu, a wszyscy zainteresowani będą mogli zgłębić tajemnice działania naszych zmysłów. We wrześniu pierwsze poważne działania w plenerze, na które zapraszamy już teraz i zachęcamy do udziału w pięknej akcji tworzenia sensorycznego ogrodu. Przed nami początek nowego roku szkolnego i przymierzamy się do kolejnej edycji zajęć z pieskiem terapeutą, mamy nadzieję, że znowu będziemy mogli z panią Małgosią odkrywać tajniki psiej natury.
W tak krótkim okresie nie mogłoby się wydarzyć tak wiele, gdyby nie członkowie Stowarzyszenia, którzy poświęcają swój czas i wolontariusze, którzy chętnie odpowiadają na nasze apele i przystępują do działania. Każdego roku młodzi ludzie angażują się w organizację Dnia Otwartego Specjalnego Ośrodka i pomagają realizować marzenia dzieci.

Jesteśmy po to, by spełniać marzenia dzieci
I właśnie po to jesteśmy, by spełniać marzenia dzieci, te które potrafią nazwać i te, których nazwać jeszcze nie potrafią. Pomagać rodzicom w ich codziennych troskach. I jeśli udało nam się kilka z nich odsunąć w niepamięć, to nasza misja ma znaczenie. Zachęcamy naszych rodziców, mieszkańców, nauczycieli do wspólnego działania i gwarantujemy najlepszą receptę na nudę, duuużo pracy. Z pozdrowieniami Dorota Kamińska – prezes Stowarzyszenia

Nasz adres: Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnym Rozwiń Skrzydła, ul. Daszyńskiego 12, 14-220 Kisielice.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages